Leštili sklenice, míchali drinky, servírovali delikatesy. Pánové Jakub Belobrad, Radim Iliev, Richard Kavina a Tomáš Hrouda z plzeňské pobočky M&M Realit žijí podobný příběh. Všichni začínali pracovní kariéru v gastronomii, ale nakonec se z nich stali špičkoví realitní makléři, kteří denně dokazují, že se se zkušenostmi z restaurací a barů ve světě velkého byznysu kolem nemovitostí rozhodně neztratí.

V době, kdy kvůli protipandemickým opatřením zejí bary a kluby prázdnotou a restaurace prodávají jídlo pouze přes okénko, životní osudy výše zmiňovaných pánů ještě více rezonují. Místo toho, aby si dělali starosti o budoucnost a dumali, jak uživit rodinu, uzavírají obchody a pracují v nezměněném tempu.

Jakub Belobrad vystudoval hotelovou školu ve svých rodných Mariánských Lázních. Kde jinde tedy začít pracovat než právě v lázeňském městě? Vystřídal pozice číšník, sommeliér, barista, dokonce se stal provozním ve španělské restauraci.

“Vyzkoušel i zahraniční stáž ve Spojených státech amerických, Německu a měl možnost nahlédnout do španělské gastronomie a kultury při pravidelných návštěvách tamních regionů. Byla to pro mě obrovská škola, co se obchodních dovedností týče,” přiznává Belobrad.

Tomáš Hrouda

Jakub Belobrad

Práce makléře je pestrá

S myšlenkou na to stát se realitním makléřem si ale pohrával už během školních let. “Baví mě na tom ta široká škála znalostí a dovedností, kterou musí člověk disponovat. Náš obor vyžaduje mít velký přehled o aktuálním dění v realitách, financích, právním nebo daňovém systému,” líčí aktuální vedoucí kontaktního místa na pobočce Tachov.

Než se sem dostal potřeboval ale nějakým impuls a o ten se postaral jeho dlouholetý přítel a kolega z oboru Tomáš Hrouda, který u M&M Realit nyní plní funkci Oblastního manažera. “Byl pro mě vzorem, protože v té době zažíval největší kariérní růst,” vysvětlil Belobrad.

Také Hrouda vykročil po cestě z oboru gastronomie, jeho rodina totiž vlastnila malý hotel a restauraci. “Následně jsem zužitkoval svou vášeň pro cocktaily a flair bottles a vydal se do světa. Devět zimních sezón jsem pracoval ve Špindlerově Mlýně a letní seźony jsem střídal v různých destinacích, mezi které patřilo například i Chorvatsko nebo Německo,” vzpomíná.

Tomáš Hrouda

Konečně je čas na rodinu

S přibývajícími léty ale cítil, že přichází čas na změnu. Bylo mu sedmadvacet, když dokončil poslední sezonu na horách a vrhnul se do světa realit. Hned další rok už byl jedničkou mezi makléři společnosti.

“Každý den je originál, pokaždé jsem u jiné nemovitosti, bavím se s jinými lidmi. Nejvíc jem potěšil rodinu, na kterou mám konečně čas. Žádné šestnáctihodinové šichty do noci někde v baru, každý večer jsme spolu a o víkendu si vždy někam vyrazíme,” usmívá se.

A souhlasí s ním i Richard Kavina, který pět let hledal práci, při které by měl čas na jeho dvě děti. Začínal přitom brigádně za barem casina a dopracoval to na nejmladšího manažera a ředitele casina v celé České republice. Než přišla těžké volba – kariéra, nebo rodina.

“No a hádejte, jak jsem se rozhodl. Nejdřív jsem se zkoušel vrátit do gastra, ale pak jsem se rozhodl oslovit Tomáše a Jakuba a jít do práce v realitách. A musím říct, že je to úžasné, z celé pobočky regionu cítím podporu a přátelství a peníze? Netušené možnosti,” narazil Kavina na finanční jistoty této profese.

Richard Kavina

Reality nabízí skvělé finanční možnosti

A to příběh Radima Ilieva byl původně spíš o finančních nejistotách než jistotách. Zariskoval a práci makléře vzal loni v lednu s pouhým jedním rezervním platem v zádech. “Bylo to nějakých 30 tisíc, po odečtení nájmu dokonce jen 20 tisíc. Bez podpory rodiny bych určitě celý start v realitách nepřežil,” uvědomuje si teď s odstupem.

Vyučený kuchař byl dlouho krupiérem v casinu na hranicích s Německem. Když už toho měl až nad hlavu, dostal se k němu náborový příspěvek na Facebooku a vydal se na dráhu makléře.

“Baví mě pomáhat lidem s prodejem nemovitosti. Tuhle práci bych doporučil každému, kdo se cítí tak nějak nevyužitý ve své aktuální práci a nebojí se zvednout telefon,” říká Iliev.

Všechno ostatní se totiž dá naučit a rodina M&M Realit k tomu poskytuje skvělé zázemí. “Přijdeme jako by každý z gastra byl předurčený k tomu, aby byl v tomhle oboru úspěšný,” dodává Kavina.

Radim Iliev